Αναζήτηση

Ετικέτες

Επιλογή Γλώσσας

Σάββατο 18 Απριλίου 2015

Υπό το βλέμμα του Αμερικάνου, νίκη για τη Βασίλισσα! & ΦΩΤΟ με την υψωμένη φανέλα του Αμερικάνου!

Με τη φανέλα με το νούμερο «10» στον ουρανό, η ΑΕΚ δεν θα μπορούσε να ηττηθεί σε αυτήν την τόσο σημαντική ημέρα, όπου ο Γιώργος Αμερικάνος παρακολουθούσε απο ψηλά. Η Ένωση επικράτησε με 96-73 των Τρικάλων μπροστά στον απίστευτο κόσμο της που τίμησε τον Παγκόσμιο αρχηγό της και την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα.

Υπό το βλέμμα του Αμερικάνου, νίκη για τη Βασίλισσα!Εξαιρετική επίθεση, κακή άμυνα για την ΑΕΚ, η οποία έδειξε να δυσκολεύεται στις προσωπικές προσπάθειες του Στηβ Πάνου, ο οποίος ήταν μια ομάδα μόνος του για τα Τρίκαλα, πετυχαίνοντας 11 πόντους. Η Βασίλισσα με τον Χέρστον και τον Μενσά προσπαθούσε να κρατήσει τη διαφορά με τον Βρετανό να περνά στον πάγκο στο δεύτερο δεκάλεπτο, λόγω των δύο φάουλ που φορτώθηκε στο ξεκίνημα.
Η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο με τον Ντράγκαν Σάκοτα να ανακατεύει την τράπουλα στη διακοπή, η ομάδα ανέβασε ρυθμό και πέρασε μπροστά με +5, με τον Ντελινινκάιτις να μπαίνει ζεστός στο ματς.  Παρά το καλό ξεκίνημα, τα Τρίκαλα έχοντας διαβάσει καλά το παιχνίδι συνέχισε να μάχεται, μείωσε στους δύο , όμως η Ένωση με ένα σερί 6-0 έκαναν το 48-42.
Η Ένωση μπήκε πολύ χαλαρά στην επανάληψη του αγώνα. Με πολλά λάθη στην άμυνα και κακές επιλογές στην επίθεση έδωσε στην ευκαιρία στα Τρίκαλα να μειώσουν με τον Ντράγκαν Σάκοτα να καλεί τάιμ άουτ για να αφυπνίσει τους παίκτες του. Οι Κιτρινόμαυροι με τον Ίνγκλις να πετυχαίνει τρίποντο ανέβασαν κατακόρυφα ρυθμό και πρωταγωνίστησαν στο 3ο δεκάλεπτο, με τον Χέρστον να κάνει εκπληκτική εμφάνιση. Η εικόνα της ΑΕΚ ήταν καθοριστική σε αυτήν την περίοδο , που ουσιαστικά έδωσε και τη νίκη στην ομάδα.
Η ομάδα του Σάκοτα κλείνοντας τα Τρίκαλα στην άμυνα κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στα ύψη, κάνοντας εύκολη υπόθεση την κατάκτηση του ροζ φύλλου.
Τα δεκάλεπτα: 24-28, 50-44, 75-56,96-73