Ετικέτες

Επιλογή Γλώσσας

Κυριακή 10 Μαΐου 2015

5η η Βασίλισσα, κόντρα σε Άρη στα πλέι οφ

Η Βασίλισσα τερμάτισε στην 5η θέση της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Α1 μετά τη νίκη της με 77-66 στη Δράμα κόντρα στον ΚΑΟΔ και τη νίκη του Άρη στο Ρέθυμνο. Στην πρώτη φάση των πλέι οφ θα αντιμετωπίσει τον Άρη έχοντας μειονέκτημα έδρας.
5η η Βασίλισσα, κόντρα σε Άρη στα πλέι οφΜε τον Μενσά Μπονσού να μένει στον πάγκο, λογω της αφυδάτωσης που είχε πάθει μέσα στην εβδομάδα, ξεκίνησε την αναμέτρηση στη Δράμα η ΑΕΚ, με τον Αθηναίου μετά από καλάθι και φάουλ να ανοίγει το σκορ για τη Βασίλισσα. Η Ένωση πήρε από το ξεκίνημα ρόλο – οδηγού στο ματς μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 14-5.
Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα φάνηκε ότι... έβαλε μυαλό μετά τις κακές εμφανίσεις κόντρα σε Ρέθυμνο και ΠΑΟΚ, έπαιξε εξαιρετική άμυνα και επίθεση στην δεύτερη περίοδο και ανέβασε τη διαφορά στους +10 (7-17) με τον Σαρικόπουλο, ο οποίος αντικατέστησε τον Μενσά στη θέση 5. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 4-0 μείωσαν, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 13-19 υπέρ της ΑΕΚ.
Στη δεύτερη περίοδο, ο Ίνγκλις όπλισε και έδωσε προβάδισμα 9 πόντων στην ΑΕΚ, όμως ο ΚΑΟΔ αντέδρασε και με επιμέρους 7-2 σκορ στο 14’ έκανε το 20-24. Οι Κιτρινόμαυροι με σερί 5-0  και τρίποντο του Ίνγκλιςς έκαναν το 20-29 και στη συνέχεια με απίστευτο κάρφωμα ο Σαρικόπουλος έκανε στο 20-31.
Παπαντωνίου, Μιλόσεβιτς και Σαρικόπουλος στο 17’ έκαναν το 20-39, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ 26-43.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΚΑΟΔ μπήκε πιο δυνατά και χάρη στον Ζάρα και τον Όντομ μείωσε σε 28-43, με τον Ντελινινκάιτις να απαντά. Η Ένωση όπως συνηθίζει ήταν μέτρια στην 3η περίοδο, και μάλιστα κατάφερε να πετύχει μόνο 2 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά. Οι Δραμινοί έριξαν τη διαφορά, όμως ο Αθηναίου με τρίποντο διαμόρφωσε το  34-48. Οι γηπεδούχοι πίεσαν ξανά, η ΑΕΚ με ένα σερί 4-0 ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο 27’ (42-56) και πήραν και το 3ο δεκάλεπτο.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς πήρε φωτιά. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά όμως ο ΚΑΟΔ με ένα σερί 5-0 κατέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν στόχο για τα επόμενα 3 λεπτά. Ο Ουίλμπεκιν έκανε το 55-66, όμως οι Τσαλδάρης και Παπαμακάριος έβαλαν ξανά φωτιά στον αγώνα κάνοντας το 61-68. Η Ένωση αγχώθηκε αλλά κατάφερε να κρατήσει διαφορά ασφαλείας και να πάρει τη νίκη, η οποία της έδωσε την 5η θέση της βαθμολογίας.
Η Βασίλισσα θα αντιμετωπίσει στα πλει οφ τον Άρη έχοντας το μειονέκτημα της έδρας.

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Καρακατσούνης – Παναγιώτου.
Τα δεκάλεπτα: 13-19, 26-43, 50-51, 66-77.
ΚΑΟΔ (Μέξας): Τρότερ 10, Χάρις 4, Γεωργάκης 2, Άτκινς 2, Όντομ 12 (2), Σπυριδωνίδης 2, Μισέλ 4, Ζάρας 15 (1), Λο 5 (1), Χρυσικόπουλος 4, Τσαλδάρης 3, Παπαμακάριος 3 (1).
ΑΕΚ (Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 5 (1), Παπαντωνίου 1, Ντελινινκάιτις 7 (1), Σάκοτα 10, Κασελάκης, Χέρστον 11 (1), Σαρικόπουλος 12, Αθηναίου 9 (1), Μιλόσεβιτς 14 (1), Ίνγκλις 8